Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Havacılık Eğitim Fuarına Katıldı

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, her yıl uluslararası olarak düzenlenmekte olan İstanbul Havacılık Eğitim Fuarı’na katıldı. İstanbul Havacılık Eğitim Fuarı havacılık sektöründe hizmet veren kurum ve kuruluşların uluslararası düzeyde bilinirliğini arttırarak işbirliği zemini hazırlamak, havacılık eğitimleri ile ilgili tüm detaylı bilgileri son kullanıcıya sunmak, sektörle ilgili gelişmelerden ve fırsatlardan sektörel paydaşları haberdar etmek için düzenlenen geniş çaplı bir organizasyondur. Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası temsilcileri düzenlenen eğitim ve seminerlere katılarak havacılık yönetimindeki son gelişmeleri yerinde incelediler. Ayrıca Dünya’nın çeşitli ülkelerinden gelen eğitim kurumları ve Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği ile temaslarda bulunarak ortak işbirliği alanları hakkında görüş alışverişinde bulundular. Ercan Hava Trafik Merkezinde örgütlü sendika olan Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız, konuyla ilgili olarak yarptığı açıklamada;

“Havacilik sektöründe uluslararası standartlari koruyabilmek icin personel eğitimini sürekli güncel tutmak zorundayiz. Havacılık hata kaldırmayan bir sektör, bu bağlamda yapilan tüm egitimlere olanaklarimiz çerçevesinde katilmaya calisiyoruz. Gelecek yıl içerisinde havacılıkla ilgili uluslararası platformlarda KKTC’yi temsil etmek için çalışmalar yürütmekteyiz ve bu alanda devletin güçlü desteğine ihtiyacımız vardır” açıklamasında bulundu.

Duyuru kategorisine gönderildi

Dünya Pilotlar Günü Kutlu Olsun

Dünya Pilotlar Günü Kutlu Olsun  

 

26 Nisan tarihi tüm dünyada  Dünya Pilotlar Günü olarak kutlanmaktadır. Hergün yüzbinlerce insanın güvenle dünyanın her yerine ulaşmasını sağlayan pilotlar tartışmasız havacılığın en önemli öğelerindendir. Yüksek stress altında ve saat mevhumu olmadan çalışan, gökyüzünü evi bilen pilotların yerdeki gözü olmaktan gurur duyar, yakın çalışma arkadaşlarımız olan pillotların Dünya Pilotlar Gününü kutlarız.

 

Happy Pilots Day


April 26 celebrated as World Pilots Day all over the world. The pilots who enable hundreds of thousands of people safely reach to all parts of world every day are unarguably the most important elements of aviation. We are proud to be the eyes of the pilots on the ground who are working under high stress around the clock, and who know the sky as their home. We celebrate the Pilots Day of all the pilots over the world who are close colleagues.

Duyuru kategorisine gönderildi

Ercan Havalimanı SMART Binası Dökülmektedir

2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin finansmanı ve dönemin en teknolojik alt yapısı ile kurulan Ercan Hava Trafik Yönetim Merkezi’nin bulunduğu SMART binası fotoğraflarda da görüleceği üzere bakımsızlıktan dökülmektedir. Bir süredir hem idarecilerimizin hem de Ercan ihalesini alan şirketin dikkatini buradaki sorunlara çekmeye çalışıyoruz. Fakat görüyoruz ki stratejik açıdan oldukça önemli olan bu bina kaderine terk edilmekte ve özel sektörün kar hırsına yenik düşmektedir.

Maalesef tüm uyarılarımıza rağmen devletimiz söz konusu şirket karşısında nedense etkili adımlar atamamaktadır.  Geçtiğimiz yıl içerisinde Ercan Havalimanı’nı işleten şirketinin yöneticileri, Hava Trafik Merkez odasındaki hastalık yayan zeminin değiştirilmesi konusunda bizzat Maliye Bakanı Sn. Serdar Denktaş tarafından ikaz edilmesine rağmen söz konusu sözleşmeden doğan yükümlüğünü yerine getirmemiştir. Bu ülkenin Maliye Bakanının talimatı havada kalmıştır.

Bu denli büyük şirketler karşısında boynu bükük olan devletimizin yetkilileri maalesef halen ülkemizin stratejik olarak önemli kurumlarının özelleştirilmesinin ne sonuçlara mal olacağını görmek istememektedirler. Bugün daha fazla kar için kontrolörlerin sağlığını umursamayan bu tarz şirketler yarın halkın en temel haklarına da saygı duymayacaktır. Bu gerçekleri söylediğimiz ve sağlıklı bir çalışma ortamı talep ettiğimiz için söz konusu şirket yetkilileri tarafından maalesef çirkin hakaretlere maruz kalıyoruz. Bugün “aşağlık ve yalancı” ilan edildik bir bakarsınız yarın vatan haini de ilan ediliriz.

Duyuru kategorisine gönderildi

11 Yıldır Tüzük Bekliyoruz

Ülkemizde çalışanlar halen çeşitli yöntemlerle yağmalanmaktadır. Düşük ücretler, eksik yatırımlar, uzun çalıştırma süreleri, denetimsizlik derken tüm bunların yanında çalışana verilen haklar da yasal boşluklar yaratılıp devlet tarafından sömürülmeye devam ediyor.

73/2007 sayılı Sosyal Güvenlik Yasasında, sigortalı bir çalışanın bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına sağlık gereçlerinin karşılanması gerektiği açık açık belirtilmiştir. Buna rağmen bu hakkın çalışan tarafından kullanılması bir alt tüzüğe bağlanmış ve ilgili tüzük 11 YILDIR devlet yetkilileri tarafından yapılmamıştır. 2007 yılından beridir çalışanlar bu haklarını kullanabilmek için devletin keyfini beklemektedirler.

Yıllardır çalışanlardan sigorta amaçlı kesintiler yapılmakta bu kesintiler peşinen çalışanlar daha maaşlarını almadan Sosyal Sigortalar Dairesi’nin kasasına yatmaktadır. Çalışan günü geldiğinde kendi yatırdığı sigortanın karşılığını alamayacaksa Sosyal Sigortalar Yasasının amacı nedir?

Sermayenin ihtiyaçları konusunda görülmemiş bir süratle karar alabilme yeteneğine sahip hükümetlerimiz nedense sıra çalışana geldiğinde basit bir tüzüğü çıkarmak neredeyse çeyrek asır alıyor! Yetkilileri buradan uyarıyoruz; Bir yandan çalışanın hakkını veriyormuş gibi görünüp diğer yandan yasal boşluklar oluşturup yıllar boyu emekçileri yağmalamanızı kabul etmiyoruz! İlgili tüzük ivedi şekilde yapılmalı ve çalışanların sigortası olması gereken yasalar doğru düzgün şekilde çalıştırılmalıdır. HTKS bu konunun takipçisi olup gereken tüm yasal girişimleri yapmaktan çekinmeyecektir.

Duyuru kategorisine gönderildi

Ercan Havalimanı’nı İşleten Şirket Sözleşmeyi Uygulamıyor

2012 yılında yapılan özelleştirme ile Ercan Havalimanı işletme hakkını elinde bulunduran T&T şirketi sözleşmeden doğan en basit yükümlülüklerini bile yerine getirmemektedir. Devletimiz ise bugüne kadar sözleşmeden doğan denetleyici görevini etkin şekilde kullanmamış geçmiş dönemlerde kimi bakan ve milletvekillerinin müdahalesi ile ilgili şirketin keyfi davranışlarına göz yumulmuştur.

K.K.T.C. Hükümeti ile T&T Şirketi arasında yapılan sözleşme gereği; “Hava seyrüsefer ve İtfaiye hizmetlerine yönelik tüm hizmet alanlarının, ısıtma, soğutma, su, enerji, bakım-onarım ve tüm bu alanların temizlik vb. tüm işletme giderleri T&T Şirketi tarafından ücretsiz olarak sağlanmalıdır.”

K.K.T.C hava sahası üzerinde yapılan tüm uluslararası uçuşların denetim ve yönetiminin yapıldığı Ercan Hava Trafik Yönetim Merkezi kritik ve stratejik öneme sahip bir birimdir. 7 gün 24 saat hava seyrüsefer hizmetlerinin verildiği bu merkezin bulunduğu SMART binasındaki yıpranmış zeminin barındırdığı toz toprak ve pislik nedeniyle, çalışanlar astım ve alerji sorunları ile boğuşmakta,  nefes almak günden güne daha da zor hale gelmektedir. .

Temel hava seyrüsefer hizmetinin verilmesinde kullanılan ekipmanlar arızalandığına tamiri geciktirilmekte, ucuz yöntemlerle gerçek sorunun üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Ercan Havalimanı şu an kamu hizmeti ya da güvenliği amacıyla değil maksimum kar mantığı ile çalıştırıldığı için Sivil Havacılık Dairesi tarafından yapılan ihtiyaç bildirimleri ilgili şirket tarafından çeşitli bahanelerle geçiştirilmektedir.

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası olarak iki yıldır konuyla ilgili yaptığımız girişimler sonuçsuz kalmaktadır. Bu süre içerisinde birçok yetkili ile görüştük hepsi de bu konun “halledilmesi çok basit bir mesele” olduğunu hemen çözülebileceğini söylediler. Bugün geldiğimiz noktada durum her geçen gün daha da kötüleşmektedir.

Yeni Hükümetin Bakan’ından talebimiz bu konuya bir an önce eğilmesi ve Devlet ile T&T şirketi arasında imzalanan sözleşmenin gereklerinin yerine getirilmesi, tüm bozuk cihazların tamiri, ACC zemininin derhal sağlıklı bir malzeme ile değiştirilmesi ve temizlik işlerinin etkili bir şekilde yapılmasının sağlanmasıdır.  Aksi halde Hava Trafik Kontrol şubesi hizmet veremez hale gelecektir.

Duyuru kategorisine gönderildi

HTKS 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Bildirisi


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınların sömürüye ve ezilmeye karşı insani çalışma koşulları ve çalışma süreleri için “eşit işe eşit ücret” kavramını merkezine alarak başlattığı mücedelenin günüdür. Günümüzde ataerkil düşünceye sahip egemenler tarafından yılda bir kez hatırlanacak ve kadınlar için eğlenilecek özel bir gün niteliğine indirgenmek istenmektir.
Kadın, toplumsal varlığın eşit sağlayıcısıdır. Buna rağmen sosyal ve ekonomik değerlerden hakkı olan eşit payı alamamaktadır. Bu durum kadının toplumda geriye itilmesine ve her alanda sömürülmesine yol açmaktadır.
Ülkemizde maalesef ne Devlet ne de toplumun tamamı bu sömürüye gerekli tepkiyi göstermemektedir. Buna örnek olarak; Toplumsal Cinsiyet eşitliği Dairesinin bir türlü faaliyete geçirilmemesi, Kadın sığınma evlerinin bir türlü açılmaması, yasa dışı kadın ticaretinin son hızla devam etmesi ve bir türlü önü alın(a)mayan KADIN CİNAYETLERİ gösterilebilir.
Biz HTKS olarak ülkemizde artık kadın ve erkeğin her alanda eşit.olacağı bir toplumun taraftarıyız. Kadın sığınma evlerinin konuşulmasına gerek kalmayan, yasa dışı kadın ticaretinin tartışma konusu bile yapılmadığı, devletin kadının eşitliği ve hakları için çalışan birimlerinin olduğu ve kadın cinayetlerinin hiç yaşanmadığı bir toplum arzusu içerisindeyiz.
HTKS 8 Mart 1857 gününde emek ve eşitlik uğruna can vermis 129 kadına ve bugün mücadeleyi yükselten tüm emekçi kadınlara selam durur.

Duyuru kategorisine gönderildi

HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ SENDİKASI GENEL KURULU YAPILDI

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikasi bugün sabah 09.00 da yapmış olduğu IV. Olağan Genel Kurulu’nun ardından yeni seçilen Yönetim ve Denetleme kurulları ilk toplantısını yaparak, Başkan ve görevli sekreterleri belirlemiştir. Buna göre;

Yönetim Kurulu:

 1. Sendika Başkanı; Cem KAPISIZ
 2. Genel Sekreter; İrfan DERLEYEN
 3. Mali Sekreter; Yılmaz ÇELİKER
 4. Örgütlenme Sekreteri; Kürşat HÜDAVERDİOĞLU
 5. Eğitim Sekreteri;       Cafer ELGİN
 6. Basın ve Yayın Sekreteri; Ali RÜZGAR
 7. Sosyal İşler Sekreteri;   Kemal ALDAĞ

Denetleme Kurulu:

 1. Buket ADAHAN (Denetleme Kurulu Başkanı),
 2. Enver BORUCU (üye),
 3. Saadettin ARSLAN (üye) görevine seçilmişdirler. Kamuoyunun bilgisine sunarız.
Duyuru kategorisine gönderildi

HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ SENDİKASI IV. OLAĞAN GENEL KURUL ÇAĞRISI

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Yönetim Kurulu dün aldığı karar doğrultusunda HTKS IV. Olağan Genel Kurulu’nun 24 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 09:00’da Özgitler Restorant’ta (Demirhan) yapılmasına karar vermiştir. Tüm üylerimizin katılımı özlenir.

GENEL KURUL PROGRAMI:

 1. YOKLAMA
 2. AÇILIŞ VE DİVANIN OLUŞUMU
 3. AÇILIŞ KONUŞMASI
 4. KONUKLARIN KONUŞMASI
 5. 2016-2018 DÖNEM FALİYET RAPORU
 6. 2016-2018 DÖNEM MALİ RAPORUN AKLANMASI
 7. YÖNETİM VE DENETLEME KURULLARI SEÇİMİ
 8. GENEL KURUL KARARLARININ OKUNUP OYLANMASI
 9. KAPANIŞ

“Döviz borçlanmayın” demek dışında herhangi bir önlem düşünüyor musunuz?

Her zaman olduğu üzere K.K.T.C Hükümeti dövizdeki rekor tırmanış karşısında ölü taklidi yapmakta, halkın borç batağına batışını lüks villalarından seyretmektedir. Geçen yıldan bu yana TL, döviz karşısında ortalama %35 erimiştir. Devletin bünyesinde birçok ekonomist, uzman danışman, müdür ve müsteşar bulunmasına rağmen, dövizdeki patlamayla ilgili en ufak bir çare üretilememiştir. K.K.T.C ‘de tüketilen malların çok büyük kısmı döviz üzerinden yapılan ithalata bağlıdır ve bu ürünler bir gecede pahalanmaktadır. Bunların üzerinden alınan vergilerle maliyenin kasası dolar iken toplum fakirleşmektedir. Ev, araba, okul harcı gibi zorunlu harcamalar aileleri her gün sömürmekte, zenginleri ise daha da zengin etmektedir.

K.K.T.C hükümetine çağrımızdır, bizler; çalışanlar olarak borçlar ve pahalılık altında eriyip gidiyoruz. Maaşlarımız ülke koşullarında yetersiz kalmaktadır. Alım gücü bu kadar eriyen bir toplum ile ekonomiyi nasıl döndürmeyi hedeflemektesiniz? Konu ile alakadar mısınız? “Döviz borçlanmayın” demek dışında herhangi bir önlem düşünüyor musunuz? Bir an önce halkla paylaşmanızı öneririz.

Duyuru kategorisine gönderildi

İşyerinde Mobbing Konulu Eğitim Semineri Yapıldı

TÜRK-SEN’e bağlı sendikalardan HTKS, EL-SEN ve TEL-SEN işbirliği ile “İş Yerinde Bezdiri (Mobbing)” konulu bir seminer gerçekleştirdi. Girne Dome Hotel’in ev sahipliğinde gerçekleşen seminere Surlariçi Asilzadeleri tiyatro grubu da kısa parodileriyle katkı koydular.

Seminer TEL-SEN başkanı Tamay SOYSAN’ın konuşmasıyla başlayarak sırasıyla, HTKS Başkanı Cem KAPISIZ ve TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan BIÇAKLI’nın konuşmalarıyla devam etti. Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim üyesi Uzman Psikolog Sn. Laden YALMAN konuyla ilgili bilimsel bir sunum yaparak katılımcıları, bezdiri’nin(Mobbing) çalışanlar üzerindeki psikolojik boyutu ile ilgili olarak aydınlattı. Sonrasında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Danışmanı Avukat Sn. Pınar Güzel AĞCABAY kürsü alarak katılımcıları bezdiriye maruz kalmaları durumunda hukuksal açıdan neler yapabilecekleri, nelerle karşılaşabilecekleri konusunda aydınlattı. Son olarak Surlariçi Asilzadeleri Tiyatro grubu mobbing’i konu alan kısa parodileriyle samimi anlar yaşattılar.

Seminer önce değerli konuşmacılara plaket takdimi, sonrasında ise tüm katılımcılara katılım belgesi takdimi ile son buldu.