İşyerinde Mobbing Konulu Eğitim Semineri Yapıldı

TÜRK-SEN’e bağlı sendikalardan HTKS, EL-SEN ve TEL-SEN işbirliği ile “İş Yerinde Bezdiri (Mobbing)” konulu bir seminer gerçekleştirdi. Girne Dome Hotel’in ev sahipliğinde gerçekleşen seminere Surlariçi Asilzadeleri tiyatro grubu da kısa parodileriyle katkı koydular.

Seminer TEL-SEN başkanı Tamay SOYSAN’ın konuşmasıyla başlayarak sırasıyla, HTKS Başkanı Cem KAPISIZ ve TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan BIÇAKLI’nın konuşmalarıyla devam etti. Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim üyesi Uzman Psikolog Sn. Laden YALMAN konuyla ilgili bilimsel bir sunum yaparak katılımcıları, bezdiri’nin(Mobbing) çalışanlar üzerindeki psikolojik boyutu ile ilgili olarak aydınlattı. Sonrasında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Danışmanı Avukat Sn. Pınar Güzel AĞCABAY kürsü alarak katılımcıları bezdiriye maruz kalmaları durumunda hukuksal açıdan neler yapabilecekleri, nelerle karşılaşabilecekleri konusunda aydınlattı. Son olarak Surlariçi Asilzadeleri Tiyatro grubu mobbing’i konu alan kısa parodileriyle samimi anlar yaşattılar.

Seminer önce değerli konuşmacılara plaket takdimi, sonrasında ise tüm katılımcılara katılım belgesi takdimi ile son buldu.

“İşyerinde Mobbing” konulu eğitim semineri düzenlenecek

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS), Tel-Sen ve Türk-Sen Federasonu işbirliğiyle yarın 08:30-17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek seminer Girne Dome Hotel’de yer alacak.

TÜRK-SEN Genel Başkanı Aslan Bıçaklı’nın yanı sıra, konularında uzman DAÜ öğretim üyesi Uzman Psikolog Laden Yalman ve DAÜ Hukuk Danışmanı Avukat Pınar Güzel Ağcabay konuşmacı olarak katılacak.

Ayrıca Surlariçi Asilzadeleri Tiyatro Grubu da parodileri ile seminere katkı koyacak.

SENDİKAL EĞİTİM SEMİNERLERİ

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Yönetim Kurulu ve üyelerinin katılımı ile aralık ayında TÜRK-SEN ve Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu(ITUC) ile ortak düzenlediği seminerlerden ilki 19 Aralık 2012 tarihinde çalışan kadın üyelerin iş hayatında karşılaştığı çeşitli sorunlara yönelik, ikinci seminer ise 27 Aralık 2012 tarihinde genç sendikacılara yönelik yapılmış ve gençlerin sendikacılığa kattığı dinamik süreçler ele alınmıştır.

Ülkemizde, Avrupada ve tüm Dünyada çalışma hayatı ile ilgili gelişen olayların irdelendiği bu seminerlerde ayrıca çalışanların sendikalarda örgütlenmesi, işyerlerinde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlarla mücadele ederken sendikal çözüm önerileri tartışılmıştır. Hükümetlerin çalışanın alehindeki uygulamalarına karşı etkili tek mücadele şeklinin “Örgütlü Sendikal Mücadele” olduğu vurgulanmıştır.