Dünya Pilotlar Günü Kutlu Olsun

Dünya Pilotlar Günü Kutlu Olsun  

 

26 Nisan tarihi tüm dünyada  Dünya Pilotlar Günü olarak kutlanmaktadır. Hergün yüzbinlerce insanın güvenle dünyanın her yerine ulaşmasını sağlayan pilotlar tartışmasız havacılığın en önemli öğelerindendir. Yüksek stress altında ve saat mevhumu olmadan çalışan, gökyüzünü evi bilen pilotların yerdeki gözü olmaktan gurur duyar, yakın çalışma arkadaşlarımız olan pillotların Dünya Pilotlar Gününü kutlarız.

 

Happy Pilots Day


April 26 celebrated as World Pilots Day all over the world. The pilots who enable hundreds of thousands of people safely reach to all parts of world every day are unarguably the most important elements of aviation. We are proud to be the eyes of the pilots on the ground who are working under high stress around the clock, and who know the sky as their home. We celebrate the Pilots Day of all the pilots over the world who are close colleagues.

Duyuru kategorisine gönderildi

İşyerinde Mobbing Konulu Eğitim Semineri Yapıldı

TÜRK-SEN’e bağlı sendikalardan HTKS, EL-SEN ve TEL-SEN işbirliği ile “İş Yerinde Bezdiri (Mobbing)” konulu bir seminer gerçekleştirdi. Girne Dome Hotel’in ev sahipliğinde gerçekleşen seminere Surlariçi Asilzadeleri tiyatro grubu da kısa parodileriyle katkı koydular.

Seminer TEL-SEN başkanı Tamay SOYSAN’ın konuşmasıyla başlayarak sırasıyla, HTKS Başkanı Cem KAPISIZ ve TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan BIÇAKLI’nın konuşmalarıyla devam etti. Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim üyesi Uzman Psikolog Sn. Laden YALMAN konuyla ilgili bilimsel bir sunum yaparak katılımcıları, bezdiri’nin(Mobbing) çalışanlar üzerindeki psikolojik boyutu ile ilgili olarak aydınlattı. Sonrasında Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Danışmanı Avukat Sn. Pınar Güzel AĞCABAY kürsü alarak katılımcıları bezdiriye maruz kalmaları durumunda hukuksal açıdan neler yapabilecekleri, nelerle karşılaşabilecekleri konusunda aydınlattı. Son olarak Surlariçi Asilzadeleri Tiyatro grubu mobbing’i konu alan kısa parodileriyle samimi anlar yaşattılar.

Seminer önce değerli konuşmacılara plaket takdimi, sonrasında ise tüm katılımcılara katılım belgesi takdimi ile son buldu.

Grev Yasağının Dolmasına SON 49 GÜN!!!

30.08.2016

19 Ağustos 2016 Cuma günü Ercan Havalimanında gerçekleştirilen grevden bu güne tam 11 gün geçmiştir. Bu süreç içerisinde Hükümet yetkilileri tarafından televizyonlarda söylenenlerin aksine sendikamıza uzlaşı adına herhangi bir çağrı yapılmamıştır. Grev yasağının dolmasına 49 gün kalmasına rağmen, Hükümetin bu kadar umursamaz davranması yeni bir kaosa neden olacaktır. Hükümet kafasını kuma gömerek sorunların kendi kendine aşılmasını beklemektedir. Bizler durumun aciliyetini ifade ederken hava trafik kontrolör adaylarının, Bakanlar kurulu kararı ile kira katkı paylarını arttırdığınız “yurt dışı temsilcilerinden” daha önemsiz olduğunu anlaşılmaktadır. Söz konusu kararla birlikte devlet kendi personeline çifte standart uygulamaktadır. Hava trafik kadrosunda terfi almaya hak kazanmış, terfi edileceği derecenin görevini ve daha üstünü hâlihazırda icra eden personelin hakları sömürülmeye devam etmektedir. Milyonlarca liralık mali kaynak elimizin arasından kayıp gidiyor. Hükumet sadece seyrediyor. Çoğu yetkili nerden bahsettiğimizi anlamış bile değildir.
İlgili Yasalarda önerdiğimiz değişiklikleri yapmak için vizyon sahibi bir hükümet gerekmektedir. Ve maalesef mevcut hükümetle bu mümkün olmayacaktır. Bakanlıklara yüz binlerce Euro değerinde lüks arabalar almak, partililere mevki vermek gibi işler, anlattığımız sorunların gölgesinde kalmaktadır. Problemlere karşı bu denli pasif kalarak günün sonunda grev yaptığımızda, her zamanki gibi çalışana çamur atıp aradan sıyrılabileceğinizi mi sanıyorsunuz?

Duyuru kategorisine gönderildi

HTKS’den Grev uyarısı

Geçtiğimiz yıllarda ve aylarda hem şimdiki hem önceki Hükümet temsilcileri ile toplantılar yaparak sorunlarımızı aktardık ve acil çözüm beklediğimizi ilettik. Sabırla oturup belki bir ilgilenen olur diye bekledik. Seçim oldu bekledik, Hükümetler değişti bekledik, Bakanlar görevden alındı yenileri geldi yine bekledik, grev yapmayalım biraz daha şans verelim dedik bekledik. Sonunda, ne gelen oldu, ne giden hiçbir hareket göremedik. Sürekli oyalama taktikleriyle karşı karşıya bırakıldık, ancak buraya kadar gelebildik. Tüm bu süreçte anladık ki, çalışan rahat durdukça yönetenler de beceriksizliklerinin bedelini çalışandan sömürmenin dozajını arttırmaktadırlar. Artık yolun sonuna gelinmiştir. Ya çalışana yasal haklarını teslim edip halkı sömürmekten vazgeçeceksiniz yada o oturduğunuz koltuklardan vazgeçeceksiniz. Şubat ayının ikinci haftasının bitimine kadar Hükümet’ten laf değil somut icraatlar bekleyeceğiz. Aksi takdirde Ercan Havalimanın’da hizmet yavaşlatma, ek-mesaiye gelmeme, hava trafiğini kademeli olarak kapatma, önceden haber vermeksizin şok eylem yada süresiz grev yöntemlerinin her biri tek tek uygulanacaktır.

Taleplerimiz

1. III. Derece Hava Trafik Kontrolörü kadrosu terfilerinin, hak kazanan tüm personeli kapsayacak şekilde açılması.
2. Ekim ayından beridir çalıştığımız ek saatlerin karşılığı olan 3 aylık ek-mesainin tamamının ödenmesi.
3. Ercan Hava Trafik Kontrol Merkezi’nde sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturulması için gerekenlerin yapılması.
4. Hava Trafik Kontrolörlerinin hizmet sınıfı değişikliğinin bir an önce yapılması.
5. Tüm dünyada uygulanan havacılık tazminatı uygulamasının burda da faaliyete geçirilmesi için gereken girişimlerin yapılması.
6. Yurtdışında uzun vadeli eğitim gören çalışanlarımızın harcırahlarının güncellenip kurs giderlerini karşılayacak düzeye çıkarılması.

Duyuru kategorisine gönderildi

Basın Bildirisi

Sivil Havacılık Dairei Müdürü, Sn. Mustafa Sofi’nin dün yaptığı “8 stg günlük harcırah yeterlidir” açıklamasına atfen yazılan bildiridir;

Ankara’daki Hava trafik kontrolörü kursiyerlerine harcırah olarak belirtilen (henüz verilemeyen) miktar günlük 8 stg dir. Bu miktar, günlük 34.5 TL ye denk gelmektedir. Esenboğa Havalimanı Eğitim tesislerinde eğitim gören personelin günlük giderleri; kahvaltı 5-6 TL, öğle yemeği 10 TL, akşam yemeği 15 TL ve oda 20 TL olmak üzere ortalama 50 TL dir.

Buna ek olarak kursiyerlerin Ankara’daki 15 aylık eğitim standartlarını karşılayabilmek için kendi ceplerinden harcadıkları giyim, çamaşır, kırtasiye ve günlük aileleri ile iletişim kurabilmek için telefon ve internet gibi aylık 300 TL’ye tekamül eden giderleri mevcuttur. Görüldüğü gibi bir kursiyerin aylık yemek ve lojman gideri 30 gün x 50TL=1500 TL olup eğitimi sürekli idame ettirebilmeleri adına 300 TL de diğer giderleri vardır. Personele verilmesi gereken minimum harcırah 1800 TL iken devletin şu anda uygun gördüğü miktar 34.5TLx30 gün=1035 TL dir. Aradaki fark kursiyerlerin kendi maaşlarından karşılanmaktadır.

Hükümetin Maliye Bakanını, öncelikli muhattap olarak gördüğümüz bu tür mali konularda, Sivil Havacılık Daire Müdürü’nün bu tip yanıltıcı açıklamalar yapması ortamı bulandırmaktan başka hiçbirşeye hizmet etmemektektedir. Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Sn. Mustafa Sofi, ille de basına demeç verecekse önce rakamları iyi araştırmalı sonra açıklama yapmalıdır. Kamuoyunun bilgisine sunarız…

Duyuru kategorisine gönderildi

Ödenmeyen Harcırahlar Hakkında Basın Bidirisi

Sivil Havacılık Dairesi, Kontrolör kadrosuna geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde yapılan sınavda başarı göstererek atanan Kontrolör adayları, K.K.T.C devletinde kontrolörlük münhali kazandıklarına bin pişman olmuş durumdadırlar. Onbeş aylık uzun ve zorlu bir eğitim almak üzere geçtiğimiz Kasım ayında Ankara Esenboğa Havalimanı’na gönderilen 15 kontrolör adayı K.K.T.C devleti tarafından açlığa terk edilmiştir. Şu an kalmakta oldukları yerin kirasını ve günlük yiyecek masraflarını karşılamaya gücü olmayan personel eğitimi bırakma noktasına gelmiştir. K.K.T.C devleti kendi hizmetlerinin dönmesi için çalışanlarını yurt dışında eğitime göndermekte ama daha sonra bu personeli kaderine terkedip, sadaka niteliğindeki harcırahlarını bile ödeyememektedir. Göç yasası ile işe başlayan bu personelin harcırahları tüm uyarılarımıza rağmen yatırılmamaktadır. Her ay başı geldiğinde kaldıkları lojmanın müdürüne karşı mahçup olan bu personeli daha ne kadar eğitimde tutabileceksiniz? Kendi memleketimizin insanını böyle bir duruma düşürmekten hiç mi utanmıyorsunuz? Halkı ve çalışanı sömürüp sermayeye peşkeş çekmede sizden üstadı görülmemiştir. Biz sizden ve yaptıklarınızdan utanıyoruz. Bu saatden sonra HTKS ile mevcut hükümet arasında çalışma barışının korunması için hiçbir sebep kalmamıştır.

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Basın Bildirisi

Sendikamiz hava trafik hizmetlerinin daha etkin bir biçimde yapılabilmesi için geçen yıl içerisinde bir dizi eylem yaparak en sonunda devlet ile bir protokol imzalamış ve protokol gereği Sivil Havacılık Dairesi Hava Trafik Kontrol bünyesine 15 yeni personel alınmıştır. Süreç içerisinde devlet, sınavların yapılmasında geç kalmış, personel bürokratik işlemlere takılmış, Ankara’da 15 ay sürecek olan eğitim programı başladıktan ancak bir ay sonra personelini eğitime gönderebilmiştir. Devletin bu hantallığından dolayı 15 Kontrolör adayı şu anda açığı kapatmak için sabah 9’dan akşam 8’e kadar ders görmekte ve 5 günde bir sınava girerek üstün bir çaba sarf etmektedirler. Yaşanan rezalet bununla da kalmayıp zaten göç yasasından hizmete alınan bu personelin yasal hakkı olan ve günümüz koşullarında artık sadaka diyebilecegimiz günlük “8 stg” harcırahları ise bütçede kalem olmaması yada bütçe darlığı gibi komik bahanelerle geçiştirilmekte ve ödenmemektedir. Bir devlet kendi hizmetlerinin dönmesi için çalışanlarını  yurt dışında eğitime göndermekte ama daha sonra bu personeli kaderine terkedip, sadaka niteliğindeki harcırahlarını bile ödeyememektedir. Ankara’daki personelden kalacak yer, yemek, ulaşım ve diğer sosyal giderlerini kendi ceplerinden karşılamaları beklenmektedir. Hâl böyleyken Devletin, toplamda 15 kişi için bir müşavirin maaşını aşmayan harcırahı bir türlü ödeyememesi utanç vericidir. Bir devlet kendi çalışanını kaderine terk edip daha sonra ondan mesleğine yada devletine saygı duymasını nasıl bekleyebilir?

Birçoğu evli ve çocuklu olan bu insanlar gerek yiyecek, içecek gerekse uçak biletlerini kendi ceplerinden ödemektedirler. Zaten göç yasası ile işe başladıklarından dolayı aldıkları ücret açlık  sınırının altındadır. Yurt dışı kafile gezileri için bol keseden dağıtılırken yada eşe, dosta, akrabalara bakanlar kurulu kararıyla çıkarılan ödenekler aksamazken, nedense söz konusu çalışan olduğunda hep bir bütçe eksikliği kalem yoksunluğu vs gibi engellere takılmaktadır.

Hükümetin düştüğü bu utanç verici durum hiçbir mazaretle izah edilemez. Ne ekonomik tedbir ne de bütçe darlığı sözlerini duymaya bir an bile tahammülümüz yoktur…Ya kurs ödeneklerini günümüz şartlarına uyarlayıp personele sahip çıkarsınız, yada Hükümeti Ercan’da yeni bir grev krizi karşılar…

Duyuru kategorisine gönderildi

1 Mayıs Basın Bildirgesi

Senelerdir ”Emek en yüce değerdir” veya ”Biz işçinin ve emekçinin yanındayız” gibi ifadelerin sadece seçim propagandalarında kullanıldığı, bu anlayışlardan yoksun siyasilerin paslaşarak hükümet ettiği, barış, demokrasi ve sosyal haklardan uzak bir düzende yaşamaktayız. Bu süreç içerisinde siyasilerin yalan vaadleri ve özellikle koltuğa oturdukdan hemen sonra bozuk sisteme adapte olmaları halkı ve çalışanları bezdirmiştir. 1 Mayıs emekçinin bayramıdır, 1 Mayıs birlik ve mücadele günüdür. Birlik ve mücadeleye en çok ihtiyacımızın olduğu bu dönemde tüm çalışanların bayramını kutlar, bu anlamlı günde hükümet edenlerin formalite 1 Mayıs mesajlarını şiddetle kınarız.

Duyuru kategorisine gönderildi